3. AKDENİZ ODA MÜZİĞİ YARIŞMASI

Oda-Müziği-Afiş.jpg

3. AKDENİZ ODA MÜZİĞİ YARIŞMASI
AKOB’UN DÜZENLEYECEĞİ 3. AKDENİZ ÖĞRENCİ ODA MÜZİĞİ YARIŞMASI 25 MAYIS 2017 TARİHİNDE YAPILIYOR

MEÜ Devlet Konservatuvarı ile AKOB’un düzenlediği 3. Akdeniz Oda Müziği Yarışması bu yıl 25 Mayıs Perşembe günü yapılacak. Yarışma şartları AKOB Ofisi’nden alınabilir.
akobder@gmail.com akob@akob.org
Tel: 0324 238 86 80 Mobil: 0536 740 04 05 (Erdem Çetin)

TARİHÇE
1. AKDENİZ ODA MÜZİĞİ YARIŞMASI
2014-15 yılında o zamanki Konservatuvar Müdürü Selahattin Yunkuş ile kentimizin flüt sanatçısı Kemal Rastgeldi’nin bir araya gelerek konservatuvar öğrencileri arasında bir oda müziği yarışması düzenlenmesi konusunda görüştüler. Kemal Rastgeldi ilk yarışmanın giderlerini ve kazananlara verilecek sembolik para ödüllerini karşılayacağını bildirince ilk yarışma gerçekleşti. İlk yıl yapılan yarışmaya 6 öğrenci grubu katıldı.
11 Mayıs 2015 akşamı Mersin Üniversitesi Yenişehir Yerleşkesi’nde düzenlenen yarışmaya altı grup katıldı.
Birincilik ödülünü; Cansu Gökayaz, Burçak Özkan, Melis Özer, Başak Gürbüz Eser, Nevit Kodallı’nın “II. Yaylı çalgılar Kuarteti”ni çalarak,
İkincilik ödülünü; Müge Şahin, Sezen Nur Atalay, Pirsu Kesici, Ulvi Cemal Erkin’in “Yaylı Çalgılar Kuarteti”ni çalarak,
Üçüncülük ödülünü; Bahar Salami, Emre Türktopu , Kayahan Karaca, Bengisu Türk Eser, C.Saint-Saens’ın ‘Caprice Sur Des Airs Danois et Russes’ adlı eserini çalarak kazandılar.
Dereceye giren üç grubun yarışma parçalarını seslendirdikleri ödül töreninde Kemal Rastgeldi sahneye gelerek heyecanla bu yarışmanın kurumsallaşması gerektiğini vurguladı ve bu konuda destek için Akdeniz Opera ve Bale Kulübü’nü göreve çağırdı. Bu çağrısına olumlu yanıt veren AKOB, 2016 yılı yarışmasını düzenlemeye söz verdi.
2016 yılında yapılan 2. Akdeniz Öğrenci Oda Müziği Yarışması MEÜ Devlet Konservatuvarı ile birlikte AKOB tarafından düzenlendi.
Jürinin değerlendirmesi sonucunda dereceye Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük Ödüllerinin yanına eklenen Kemal Rastgeldi Mansiyon Ödülü ile dört grup dereceye girdi ve yapılan gala gecesinde ödüllerini aldılar.
Birincilik Ödülü – Burçak Özkan-keman, Başak Gürbüz-viyolonsel, İrem Yünkuş-piyanoda bir araya gelen Smetana Trio birincilik ödülünün sahibi olmuştur.
İkincilik Ödülü – Bahar Salami-flüt, Zeynep Yamaner-viyolonsel, Bengisu Türk-piyano grubunun oluşturduğu Weber Trio ve Sofiko Tchumburidze (Çumburidze)-keman, Zeynep Yamaner-viyolonsel, Özgür Deniz Akalın- grubunun oluşturduğu Haydn Trio ile paylaştırılmıştır.
Üçüncülük Ödülü – Seçkin Yatkın-viyolonsel, Başak Gürbüz-viyolonsel, Pirsu Kesici-viyolonsel, Zeynep Yamaner-viyolonsel grubu Çelliçel Quartet’e verilmiştir.
Kemal Rastgeldi Mansiyon Ödülü – G. Jakob Sextet grubuna verilmiştir. Bu grup: Bahar Salami-flüt, Meri Musayev-obua, Kayahan Karaca-klarnet, Nilay Karakaş-fagot, Barış Türkmen-Korno, Deniz Akalın-piyano öğrencilerden oluşmaktaydı.
AKOB Başkanı Fazıl Tütüner yurtdışındaki konservatuvar ve müzik okullarında bu uygulamanın yaygın bir şekilde uygulandığını ve öğrencilere büyük bir motivasyon sağladığını söyleyerek izleyen yıllarda da, konservatuvar tarafından yine davet edilirlerse, paydaş olarak bu yarışmayı desteklemek, güçlendirmek, ödülleri arttırmak, kentin daha çok desteğini almak istediklerini belirtti.
AKOB’un düzenlediği 2016 yılı yarışmasına ciddi bir çalışma içinde 7 oda müziği grubunun katılması konservatuvar hocalarında büyük memnuniyet yarattı. Bu yarışmanın her yıl yenilenmesine ve imkanlar oluşturulabilirse ulusal çapta bir yarışmaya evrilmesi konusunda çalışmalar yapılmasına karar verildi.
Bu yıl yarışmanın üçüncüsü yine AKOB paydaşlığında gerçekleştiriliyor.
Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yönetimini, öğretmenlerini, öğrencilerini kutluyoruz. Öğrenciler arasından dünya sahnelerinde yer almaya başlayanları gururla izliyoruz.

scroll to top