AKOB ve SOLİ POMPEIOPOLIS DOSTLARI BULUŞMASI’NIN ARDINDAN

IMG_20180719_184116.jpg

Mersin kültür ve sanat hayatına düzenlemiş olduğu farklı etkinliklerle katkılar sağlayan AKOB 19 Temmuz akşamı Soli Kazıevi’nde AKOB ve Soli  Pompeiopolis Dostları Buluşması’nı gerçekleştirdi.

Etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, AKOB Yönetim Kurulu üyeleri, AKOB üyeleri ve dostları ve Prof. Dr Remzi Yağcı ile kazı heyeti ekibi katıldı.

 

AKOB başkanı Fazıl Tütüner’in açılış konuşması ile başlayan etkinlik Soli  Pompeiopolis Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr Remzi Yağcı’nın konuşmasının ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmalarıyla devam etti.

Kazı heyeti eşliğinde çalışmaların yerinde görülmesinin ardından AKOB üyesi Vahap Kokulu, Soli’yi korsanlardan kurtaran Romalı General Pompeius canlandırmalı teatral gösterisiyle hem dünün hem de bugünün tarihinden kesitler sundu.

2 bin yıllık portre büstün yerinde incelenmesi şansının bulunması, belediyelerin verdiği desteklerin ve bundan sonraki dönemde katkıların devam edeceği mesajının alınması, kazı dostlarının Prof. Dr Remzi Yağcı tarafından soru cevap ortamında bilgilendirilmesi açısından Soli Pompeiopolis kazılarının geleceğine ışık tutacak etkinlikte Fazıl Tütüner tarafından kaleme alınan açılış konuşması tüm katılımcıların takdirini topladı.

AKOB Başkanı Fazıl Tütüner’in açılış konuşması…

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı,
Sayın Mezitli Belediye Başkanı,
Sayın Belediye Meclisi Üyeleri
Değerli Kazı Heyeti Başkanı ve Kazı Heyeti Üyeleri
Sevgili AKOB Üyeleri
Değerli Soli Pompeiopolis Antik Kenti Dostları,
Değerli Konuklar,

Sizlerle Soli Pompeiopolis’te buluşmaktan; arkeolojik çalışmalardaki ilerlemeleri, sorunları, başarıları söyleşecek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Hoş geldiniz.

Mersin’de son otuz yıldır, sivil toplum gönüllüleri sanat, eğitim, edebiyat, müzik, felsefe, yerel tarih ve arkeolojiyle ilgili buluşmalar, çalışmalar gerçekleştirmektedir. Her buluşma, yeni oluşumlara, yeni atılımlara, yeni yararlara yol açmaktadır.

Soli Pompeiopolis’te yapılan kazanımı bol çalışmalara, Mersinli birçok kişi ve kurum destek vermiş, hatta bir Soli Pompeiopolis Dostları Derneği kurmuşlardır. Gönüllü, memleket sever desteklerin ve katkıların bundan böyle de örnek alınmasını, çoğaltılarak sürdürülmesini diliyoruz.

Bugünkü buluşmamızın, önemli kültür mirası Soli Pompeiopolis’in ülkemizde ve Mersin’de gündemde daha çok yer almasını; burada ve Anadolu’da can bulmuş uygarlıklara yönelik duyarlılıkların büyümesine katkı sağlamasını ümit ediyoruz.

Nesnel veya gönülsel katkı sunan kişi ve kurumlarla işbirliği içinde, antik kentimizin, Mersin’in ve Mezitli’nin önemli şanslarından olduğu bilincini, toplumumuza: anlatarak yazarak, etkinlikler düzenleyerek yaymanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Soli Pompeiopolis’in geçmişini, farklılığını, önemini, değerini gün ışığına çıkaran çalışmaların, değerli bilim insanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında aksamadan yılardır sürüyor olmasından sevinç duyuyoruz.

Yollar, meydanlar, anıtlar, tiyatro, liman, hamam, büstler, agora ortaya çıktıkça, yeni bilgilere varıldıkça, antik kent ayağa kaldırıldıkça, yeni alanlar kazı alanlarına eklendikçe, yeni kazılara girişildikçe dünyada merakın artacağını, insanlarımızın esenliğinin ve zenginliğinin gelecek gezginlerden de ötürü, olumlu etkileneceğini bekliyoruz.
Soli Pompeiopolis antik kenti, Mersin’in, Mezitli’nin hazinelerindendir. Büyüyen Mersin kentinin içinde kalan bu hazinenin korunmasının inşa edilecek yollardan, inşa edilecek konutlardan zarar görmemesinin, arkeoloji parkına dönüştürülmesinin, tahsis edilen kaynakların arttırılmasının, kapalı bir müzeye de kavuşmasının gerektiğine inanıyoruz.

Geçmiş uygarlıkların kentlerinin, var oldukları, yol aldıkları yerler, aştıkları merhaleler, ürettikleri kültürler ve eserler, bıraktıkları düşünceler, yöntemler, keşifler, buluşlar, kendilerinden sonra aynı topraklarda hüküm sürecek insanların yaşamlarına, kültürlerine devralınmış, karışmış, sirayet etmiş olabilirler. Günümüzü anlamak için, geçmişi de anlamanın gerektiğini, bilimsel söylemlerden biliyoruz.

Bilimin bize sunduğu bilgilerle, belgelerle, kanıtlarla; titiz çalışmalarla, insanlığa yeniden kazandırılan eserlerle, geçmişin ozanlarının dile getirdiği dizelerin güçlü etkisiyle, yoğunlaştığımız bir dönemi ve zamanı zihnimizde canlandırabiliriz. Umberto Eco’nun “Ortaçağı, günümüzden daha iyi tanıyorum” dediğini anlıyoruz.

Görünenler, duyulanlar, dokunulanlar, okunanlar algılanırken, bilgiler zihne yerleşirken beyin bilgiler arasında bağlantılar kurarken insan tasavvur eder, tahayyül eder, canlandırır.

Soli Pompeiopolis’in de bundan böyle, zihnimizde işleneceğini, yaşamımızda daha çok yer edineceğini, tahmin ediyoruz.

Yaşadığımız topraklarda yaşadılar; onlarla, zamanımız arasında geçen zaman aralığı çıkarılınca, komşumuz ve hemşerimizdirler.

Soli Pompeiopolis’i düşünmemizin ve kenti gezmemizin: onların alışkanlıklarına, dillerine, hukukuna, inançlarına, söylencelerine, hikâyelerine, denizcilerine, şarkılarına, çalgı aletlerine, reçetelerine merakla eğilmemize, daha çok öğrenmek, bilmek isteğine yol açtığını fark ediyoruz.

Gün ışığına henüz çıkartılmamış kentin devamının, limanının, henüz elde edilmemiş bilgilerin, çıkartılmamış Aratos’un mezarının, henüz inşa edilmemiş kapalı müzenin antik kente eklemlenmeleriyle: antik kentin Türkiye’nin, dış dünyanın ilgisini ve katkılarını çekeceğini duyumsuyoruz.

Her yıl antik kent kazılarına önemli bir fon ayıran Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz’a; desteklerini, katkılarını esirgemeyen, bugünün ikramını sunan Mezitli Belediye Başkanı Sayın Neşet Tarhan’a ve Kültür Bakanlığı’na, Mersin Müzesi’ne teşekkür ediyoruz. Desteklerinin ve katkılarının sürmesiyle Soli Pompeiopolis’in ve bölgemizin daha çok tanınacağına, yükseleceğine inanıyoruz.

Kazı Heyeti Başkanı Sayın Prof. Dr. Remzi Yağcı’ya ve çalışkan Kazı Heyeti’ne, kızgın güneş altında yorucu, fakat yararlı çalışmaları için teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz.

Sayın Valimiz Ali İhsan Su 14 Temmuz 2018 günü Soli Pompeiopolis antik kentini ziyaret ederek Sayın Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan antik kent ve çalışmalar hakkında bilgi almış, gereksinmelerle, sorunlarla ilgilenmiş, kendisine bir dosya sunulmasını istemiştir. Sayın Valimize, ilgisinden, antik kenti ziyaret ederek gösterdiği öncelikten dolayı, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

AKOB Üyeleri, kentin sanat ve kültür gönüllüleri, Soli Pompeiopolis Dostları olarak, antik kentin her yıl biraz daha ortaya çıkmasına sevindiğimizi ve heyecan duyduğumuzu duyurmak istiyoruz.

Memleketimizin son on üç bin yılının, birçok uygarlığın izleriyle ve eserleriyle donanmış olduğunu, memleketimizin benzersiz olduğunu, bu durumun bize sorumluluklar yüklediğini biliyoruz.

Hepinize saygılarımızı sunuyoruz

Değerli katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.

 

 

scroll to top