Devlet Opera ve Balesi 2017-2018 Sezonu Repertuvar Tanıtım Toplantısı

Adsız-1.jpg

 

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Selman Ada,  6 ilin DOB müdürleriyle birlikte Genel Müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, 2017-2018 sanat sezonu repertuvarını açıkladı.

DOB olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun’da çalışmalar yürüttüklerini ve bu bölgelere yakın illere de hizmet verdiklerini, turneler düzenlediklerini aktaran Selman Ada, “Hizmetlerimizde bu sene, 1949 yılından 2017 yılına kadar olan her yılın en çok seyirci sayısına ulaştığımızı, bunun da kendi içimizde bir rekor olduğunu belirtmek istiyorum. 2017 yılı, bizim için müjdeli bir yıl.” ifadelerini kullandı.

Seyirci sayısına yönelik olarak “6 ilde toplam 369 bin 948 seyirci ile bir rekor kırılmıştır.” diyen Ada, bu yıl ayrıca 6 ilde eğitim etkinlikleri kapsamında 92 bin 233 çocuğa ulaştıklarını vurgulayarak, “Göreve geldiğimde sayılar 30 binlerdeyken, günümüzde 92 bin 233’e gelmiştir, ki bu çok övünülecek bir rakam değil bence. Bunun 200-250 binlere ulaşması için gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bunun dışında bu sene gerçekleşecek ve önümüzdeki senelerde gerçekleşmesi planlanan projelerden bahseden Ada’nın konuşmasından satır başları ise şöyle:

  • Ulus’taki tarihi binanın tadilat çalışmaları ve  Leyla Gencer Sahnesi’nin devralınması tadilat ve onarım çalışmalarının devam etmesi.
  • Uluslarası alanda ödül kazanmış sanatçılar hakkında bilgilendirmeler yapılması

Balede sanatçı Kadir Okurer, 1’inci Uluslararası İstanbul Bale Yarışması’nın büyük ödülü olan Grand Prix’nin sahibi olurken, sanatçı Özge Başaran, Uluslararası Yury Grigorovich Bale Yarışması’nda Grand Prix Ödülü, İlhan Durgut ve Özge Onat da 25’inci Uluslararası İtalya Spoleto Bale Yarışması birinciliklerini elde etti.

Şan ödüllerinde ise soprano Görkem Ezgi Yıldırım, bu yıl gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak adlandırılan “4’üncü Uluslararası P.I. Slovtsov Opera Yarışması”nda Grand Prix Ödülü’nü kazandı. Tenor Arda Doğan ise geçen sene Avrupa Müzik Akademisi Uluslararası Şan Yarışması Beethoven Ödülü’nü almıştı.

  • Festivaller hakkında genel bilgilendirmeler  yapılması ve İzmir Efes Opera ve Bale Günleri’nin uluslararası olması için Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a yazı yazılması.
  • İstanbul Uluslararası Bale Yarışması ve Festivali’nin 7’ncisinin gelecek yıl temmuz ayında gerçekleştirilecek olması.
  • 18-19 Ekim tarihlerinde  “Gala Konseri”nin düzenlenecek olması
  • Dünyanın en iyi web sayfası olması idealiyle hazırlanan “www.operabale.gov.tr”  isimli web sitenin  en geç kasım ayının ortasında beta yayına başlayacak olması

Selman Ada’nın ardından söz alan DOB İstanbul Müdürü Suat Arıkan, Ankara Müdürü Metin Turan, İzmir Müdürü Haldun Özörten, Antalya Müdürü Sibel Kızılateş, Mersin Müdürü Ufuk Kasan ve Samsun Müdürü Zerrin Karslı, yeni repertuvarlarına yönelik bilgiler verdiler.

Buna göre, Samsun DOB operada “Sevil Berberi”, Antalya DOB “Hoffman’ın Masalları”, “Evlilik Senedi Operası” ile balede “Afife”, Mersin DOB “Midas’ın Kulakları”, “Maskeli Balo”, “Mavi Nokta” ile “Sihirli Dünya” çocuk etkinliği, İzmir DOB “Duvara Karşı” operası ile balede “Kamelyalı Kadın”, İstanbul DOB operada “Ninatta”, Ankara DOB ise “4. Murat”, “Başka Dünya” operaları ve balede ise “Fındıkkıran” gibi eserlerin prömiyerlerini gerçekleştirecek.

 

scroll to top