UĞURTAN AKSEL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Uğurtan-Aksel-arpını-akort-ediyor.png

Ülkemizin ilk opera arp sanatçısı Uğurtan Aksel, 22 Ağustos 2017 günü 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Başarılı bir müzik hayatının ardından 25 Ağustos 2017 günü son yolculuğuna uğurlanan ilk opera arp sanatçımız Uğurtan Aksel’in yaşamı, sanat hayatından kesitler ve anılarını İsmail Hakkı Aksu kaleme aldı.

Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği olarak bizde değerli sanatçımıza rahmet diliyoruz.

İSTANBUL OPERASI İLK ARP SANATÇISI UĞURTAN AKSEL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

30 Eylül 1936 İzmir doğumlu Uğurtan Aksel (İdil) şair ve Türkçe öğretmeni Hasan Cevat İdil’in kızıdır. Karşıyaka Ortaokulunu bitirdiğinde müziğe ve baleye olan istidadını büyük ağabeyi Galip Doğan İdil keşfeder. Fakat zamanın şartları ve sürekli şehirler arası ailenin yer değiştirmesinden dolayı ancak 14 yaşına geldiğinde ağabeyi ile Ankara Devlet Konservatuvarının yolunu tutarlar. Tabi ki bale için çok geçtir. Gelişen kemik ve vücut yapısından dolayı balenin olamayacağı anlaşılır. Oysa çok iyi bir kulağı ve pençe gibi elleri vardır. O yıl açılan arp bölümüne bayan G.Parenti’nin öğrencisi olarak alınır. 1958 de mezun olur, hemen Ankara Operasına girer. Filarmoni Orkestrası’yla da çeşitli konserlere çıktı

1958’de konkur mimarı Ergün Aksel ile evlendi. 1959 da Stockholm’de Emre isimli bir çocuğu oldu. İsveç Opera Orkestrasında çalıştı.

1956-60 yılları arasında Stuttgart Müzik Okulunda Rose Stein ile çalıştı. 1960 da İstanbul Şehir Orkestrasına (bugünkü İDSO) ve İstanbul Şehir Operası’na girip göreve başlar.

Aydın Gün’ün müdür ve sanat yönetmeni olarak başında bulunduğu İstanbul Şehir Operası, Aydın Gün ve arkadaşlarının gayreti ile, şimdi İKSV adıyla anılan festivalin ilk etkinliklerini Mayıs-Haziran 1961’de İstanbul Sanat Festivali adıyla başlatmıştı. Tepebaşı Dram Tiyatrosu, Şan ve Atlas sinemalarında etkinlikler yapılıyordu. İşte bu etkinliklerden bir tanesi de, 15 Mayıs 1961’de şef Cemal Reşit Rey yönetimindeki, Uğurtan Aksel’in de arp ile solistlik yaptığı, İstanbul Şehir Operası konseri idi.

Sanatçının hatırlayabildiğim ilk konserlerinden biri de, Şubat 1967’de, Georg Singer’in yönettiği Şehir Orkestrası eşliğinde, oboist Celal Akatlar ve arpist Uğurtan Aksel’in solist olarak katıldıkları konserdi.

Şehir Operası Devlete devredilince, herkes gibi o da İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda çalışır. Aynı zamanda orkestrayla solist olarak birçok konçertolar çalar, radyo kayıtları yapar. Belediye konservatuvarında arp bölümü hocası olur. Birçok öğrenci yetiştirir. Stockholm Kraliyet Operasında 1 yıl çalışır. Solistlik kariyerinin dışında verdiği oda müziği konserlerinin bir başka çalışması olarak ney üstadı Niyazi Sayın ile arptan Türk müziğinde yararlanma düşüncesiyle deneysel çalışmalar yapar, konserler verir.

Uğurtan Aksel, şair ve yazar Cevat Çapan ile ‘’Yaşayan Şiir’’ CD albümünde şaire arpı ile eşlik eder.

Uğurtan Aksel ve Emre Aksel, 1989da Galeri MD’de bir resital verdiler. Uğurtan Aksel – Emre Aksel, arp – flüt resitali o yılda birkaç farklı mekanda tekrarlanmıştı. Bunun dışında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile orkestralı konserleri 12 Mart 1979’da AKM Konser Salonunda tenor Erol Uras’ın solist olarak katıldığı şan konserine arp ile eşlik etmişti.

Uğurtan Aksel son günlerinde Kuzguncuk’daki evinde yalnız yaşıyor, flüt sanatçısı oğlu ise Almanya’da çalışmakta idi.
26 Ekim 2016 tarihinde kendisini Kuzguncuk’daki evinde ziyaret ederek, hazırlamakta olduğum Aydın Gün kitabımla ilgili kısa bir sohbet etmiştik. O dönemlerde sanatçımız, yaşının verdiği kısmi, unutkanlıkla fazla bir şey hatırlayamamıştı, ancak, yine de o döneme ait anılarını benimle paylaşmıştı. O gün bana Aydın Gün hakkında şunları söylemişti:
‘’ Aydın Gün ile İstanbul Şehir Operasının ilk açıldığı günden itibaren, daima biri birimizi anlayacak şekilde şekilde çalıştık. Biz o zamanlar Yeniköy’de oturuyorduk. Oğlum da çok küçüktü. Okula gitmediği zamanlar, onu bırakacak kimse bulamadığım için, bazen yanımda Tepebaşı’na Şehir Operasına getirirdim. Bu yüzden bazen geç kaldığım zamanlar da olurdu. Ancak, Aydın bey son derece disiplinli idi, geç kalanları, tembellik yapanları asla affetmezdi. Bir gün yine bu şekilde gecikince, sahne amiri Asım Kozol’a seslenerek, ‘’Asım, bunun hesabını kes ve gönder’’ demişti benim için. Ama sonraları daha dikkat ettim ve gereği gibi çalışarak, yaş haddine gelince de emekli oldum.’’

Sanatçımız 22 Ağustos 2017 günü vefat etmiş, cenazesi de 25 Ağustos 2017 Cuma günü, Üsküdar Bülbülderesi Camiinde öğle namazı sonrası, yakınları ve sanatçı dostlarının katılımı ile kılınan cenaze namazı ardından Bülbülderesi Mezarlığında toprağa verilmiştir. Cenaze için, Kültür ve Turizm eski bakanlarından Ertuğrul Günay taziye mesajı yollamıştır.
İlk arp sanatçılarımızdan biri idi, yerini doldurmak çok zor olacak. Işıklarda yat Uğurtan Aksel.

İsmail Hakkı Aksu

scroll to top