AKOB KORE’DE

Sürekli sanatçımız Soprano Gülşah Uygur ve
Viyana’da yaşayan Mersinli Soprano Özlem Bulut Amir,
Kore’de konser verdiler

İhsan Toksöz
toksoz.akob@gmail.com

Her ne kadar AKOB dergimiz Avrupa ve Amerika’da bazı kişi ve kurumlara gönderiliyor ise de (Örneğin: İngilizce-Türkçe yayınlanan ‘Sequeira Costa Özel Eki’ şu anda Budapeşte Liszt Akademisi’nde yerini almış bulunuyor) ama AKOB’un İlk Resmi Halk Tanıtım Kampanyası (!) – “Official Public Presentation Campaign” sevgili Selami Gedik tarafından Çin’de; Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı ve Çin Operası’nda gerçekleştirildi ve web sitemizde yayınlanan haberimiz yüzlerce “hit” aldı.
Mizahi bir dille yazılan bu ilk tanıtım kampanya yazımız üzerine AKOB Sürekli Sanatçısı ve üyemiz soprano Gülşah UYGUR beni aradı. Yakında bir etkinlik için Güney Kore’ye gideceğini ve orada da dergimizi tanıtmak istediğini söyledi. Ehh, “Güneş doğudan doğar, şansımız Uzak Doğu’dan açıldı” diye düşündüm!
Mersin Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalı öğretim üyesi soprano Gülşah Uygur ile soprano Çiğdem Aladağ, tenor Erhan Kaya ve piyanistler Maria Özdemir ve Tamuna Bakhtadze, 15 Kasım’da Mersin Kültür Merkezi’nde düzenlediğimiz Verdi Gecesi’nde performanslarıyla Mersinlilere enfes bir gece yaşatmışlardı. Şimdi sıra Güney Kore’ye gelmişti!
Uygur, onlarca dergi aldı yanına. Konser öncesinde ve sonrasında, yaşadığı Anadolu kentinde Klasik Müzik, Opera ve Bale ağırlıklı bir dergi yayınlandığını duyuracak ve tanıştığı kişilere derneğimizi ve kentimizi tanıtacaktı. AKOB dergimizin böyle bir tanıtımın öğesi olması çok gurur vericiydi doğrusu.
“AKOB Ruhu” yine ayaktaydı. Uygur, derneğimizi tanıtmak için artık gün sayıyordu. Formundaydı ve Güney Korelilere Türkiye’yi, Mersin’i ve AKOB’u tanıtacağı için heyecanlıydı.
Kore’de İki konser planlanmıştı. Birincisi Ulsan kenti Kültür Merkezi’nde Ulsan Filarmoni eşliğinde yapılacak, ayni program ertesi gün Busan kentinde UM Sanat Galerisi’nde piyano eşliğinde tekrar edilecekti. .
Konser solistleri Gülşah UYGUR ile daha evvel Mersin’de bir konserini organize ettiğimiz, Viyana’da yaşayan eski öğrencisi Soprano Özlem Bulut AMIR ve onun Viyana FOLKS OPER’den iki arkadaşı idi. Aslen Koreli olan Tenor-Kya CHOI ve Arjantinli Tenor Raul Gabriel IRIARTE… . .
Kore, Japonya ve Çin’de klasik müziğe ne denli önem verildiğini, tüm Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da bu ülkelerden gelen öğrencilerin öğretim gördüklerini biliyorduk. İlk haberler ve fotoğraflar gelmeye başladığında konser mekânlarını görünce gıpta ettik. Konser detaylarını aşağıda kısaca özetliyorum:
5 Aralık 2013
ULSAN KÜLTÜR MERKEZİ
Ulsan Filarmoni Orkestrası
Şef: Sang-Un YUN
Solistler:
Soprano-Gülşah UYGUR
Soprano-Özlem BULUT AMIR
Tenor-Raul Gabriel IRIARTE
Tenor-Kya CHOI
Program:
Franz LEHAR: Zarewitsch / Die Lüstige Witwe (Şen Dul) ve Giuditta),
Johann STRAUSS: Die Fledermaus (Yarasa),
Luigi ARDITI: Il Bacio,
Jacques OFFENBACH: (Orphée aux Enfers (Orfe Cehennemde).
1500 kişilik görkemli Ulsan Kültür Merkezi’nde Şef Sang-Un YUN’un yönettiği Ulsan Filarmoni Orkestrası eşliğindeki konser, Ulsan televizyonu tarafından da yayınlandı ve güzel tepkiler aldı. Sanatçılarımız gelecek yıl da ayni şefle bir konser yapmak üzere davet edildiler.
6 Aralık 2013
BUSAN – UM GALLERY KONSERİ
Sanatçılarımız ikinci konserlerini Busan’da Gallery UM’da piyanist Gum-Ryeon CHUNG eşliğinde ayni programla verdiler.
Bu yazımızla, sahne fotoğrafları ile Güney Koreli organizatör (ayni zamanda Busan UM Gallery sahibi) Kim EUNSOOK ile konser sonrasında gittikleri, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan 500 yıllık YANGDONG köyü ziyaretlerinde çekilen resimlerini de koyduk sanatçılarımızın. .
Sanatçılarımız 2014 içinde Kore’de verecekleri konserlerde de AKOB’un yeni sayılarını daha fazla kişiye ulaştırmak için günleri iple çekiyorlar.
Bakalım bu yıl AKOB leyleği yine havada görecek mi?

scroll to top