DANSLA GEÇEN BİR ÖMÜR – ÖZLEM ŞENORMANLILAR

zlem-Şenormanlılar-2.jpg

Sevgili Özlem, seni sahnelerde izlemek bizlere oldukça heyecan ve keyif veriyor. Bale sanatına nasıl başladın? Kim tarafından keşfedildin? Bizlere anlatır mısın?
Bazı rastlantılar geleceğiniz konusunda kesin kararlar almanızı sağlıyor. Sayın Gürer Aykal’ la aynı apartmanda komşuyduk. Ailem sanatla iç içe bir aileydi, plastik sanatlar yoğunluktaydı. Babam, ağabeyim ve eniştem ressamdır. Benimde muhakkak onlar gibi sanatla uğraşmamı istiyorlardı. Benim balede başarımı ve isteğimi gören annem, bale sanatçısı ve koreograf Duygu Aykal’ la görüştü. Duygu hanım benimle yakından ilgilendi. Fiziğimin son derece uygun olduğunu, baleyi tercih edersem gelecekte sayılı bale sanatçıları arasında olabileceğimi söyledi. ‘Liderlik duygun varsa bu sanatta oldukça başarılı olabilirsin’ dedi. Ailem ise sürekli beni desteklemekte ve her fırsatta başarabileceğimi söylemekteydiler. Bu destek her zaman bana yol gösterici olmuştur. Bu arada balenin yanı sıra konservatuvarda keman bölümünü de kazanmıştım. Bu ciddi bir karar almamı gerektiren bir durumdu. Yol ayrımında kalmıştım. Çok yönlü sanatçı kişiliğim içerisinde bale bölümünü tercih ettim. Beni bu sanatın derinliklerine yönlendiren Duygu hanımı daima minnetle anıyorum.

Şimdiye kadar hangi bale sanatçılarıyla çalıştın?
Eğitimimin ilk yıllarından başlayarak Müride Aksan, Nugzar (Nukri) Magalashvili, Medea Magalashvili, Vladimir Tahalstuhin ve birçok değerli eğitmenle çalışma fırsatı buldum. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı eğitimimi bir yıl sınıf atlayarak bitirdim. Bu önemli koreograflarla çalışma imkanı bulmam benim için bir ayrıcalık ve mutluluk vesilesi oldu.

Özlem Şenormanlılar 3

Mersin’e geliş kararın nasıl gerçekleşti?
Mezun olduğum dönemde, Mersin Opera ve Balesinin koreografı Yuri Papko, başarılarımı duyarak beni ısrarla Mersin’e çağırmaktaydı. Diğer yandan sevgili Sonia Aslan da Stuttgart bale koreografı Peter Schaufuss ile bağlantıya geçmiş ve o da kampanisine beni dansçı olarak davet etmiş. Fakat davetten geç haberim oldu. Artık Mersin balesinde çalışmaya başlamıştım. Almanya’dan gelen bu güzel teklifi maalesef değerlendiremedim. Yaşamda böyle yol ayrımları insanın tüm hayatını değiştirebiliyor. Gerçi Mersin’de bugüne değin klasik eserlerin neredeyse tamamında, birçok çağdaş ve demi klasik eserde de başrolde oynadım. Belki de bir başrol dansçısının ömründe ender fırsat bulabileceği birçok eserde oynadım. Ama bazen diğer yolu seçseydim ne olurdu diye merak etmiyor değilim.
Her şeyinize daha da dikkat ediyorsunuz, Hasta olmamalısınız, olamazsınız. Siz olmadan perdenin açılamayacağını biliyorsunuz. Kimi zaman sahneye çıkmadan birkaç gün önce ciddi sakatlanmalarım oldu ama her şeye rağmen acı içinde er zaman, her şartta sahneye çıkıp n önemli konuların başında sağlıklı olmak gelmektedir. Bale sanatında kaybedecek bir saniyeniz bile yoktur. Balenin ömrü bir kelebek ömrü gibidir. Kısacık bir zaman içerisinde tüm gücünüzle çalışmanız ve ustaca başarıya ulaşmanız gerekir.

Farklı eserlerin başrollerinde, değişik karakterlerde dans etmenin zorlukları oluyor mu?
Sahneye çıktığım zaman dışarıyla tamamen bağlantıyı kesiyorum. Bir şalteri kapatıp diğerini açıyorum, Hangi roldeysem o rolü yaşıyor, dansımla seyirciye kendimi en iyi şekilde ifade etmeye çalışıyorum.

Özlem Şenormanlılar 4Kıymetli tecrübelerini aktarmayı, eğitim vermeyi düşünür müsün?
Hayatımda eğitimin özel bir yeri var. Nadiren operada bale dersleri veriyorum. Arkadaşlarımla heyecanımızı paylaşıyoruz. Eğitim hayatımda çok iyi hocalarla çalışmam en büyük meslekî kazancım oldu. Kendimi bu bakımdan şanslı hissediyor ve meyvelerini yiyorum. Bu sanatsal tecrübe ve mutluluğumu geniş bir kitleyle paylaşmak istiyorum. amanı var. Halen aktif olarak dans ettiğim için eğitime ileride ağırlık vermemin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Hangi tarz baleler sizi daha çok etkiliyor?
Dans hayatım boyunca daha çok klasik balelerde dans ettim. Ancak çağdaş ve modern balelerde de dans etmek bana ayrı bir haz veriyor. Hepsinin kendine has teknik ve artistik zorlukları var. Ama benim için dans etmek büyük bir keyif. Bugün birçok klasik eser yeni yorumlamalarla, konu değiştirilmeden güncelleştiriliyor. Günümüz koreograflarının en başarılılarından Jean-Christophe Maillot, Nukri Magalashvili’nin işlerini izlemek heyecan verici oluyor.

İmkânın olsa kendine ait bir bale topluluğuna sahip olmak ister miydin?
Dans etmeyi çok seviyorum. Bir grubun başında olmak ve onunla dünya turnelerine çıkmak isterdim.

Özlem ŞenormanlılarBize biraz da özel hayatından bahsedebilir misin?
Ailem plastik sanatların içinde olduğu için ben de kendimi tüm sanat dallarına yakın hisseder ve ilgi duyarım. Klasik müziğin hayatımda çok özel yeri vardır. Sanatıma olan duygularımı desteklediğini hissediyorum. Eşimin de başarılı bir klarnet sanatçısı olması benim bu müziğe daha da yakınlaşmama sebep olmuştur. Edebiyata da ilgim var. Kendimi bu konuda da geliştirmek için keyifle okuyorum. Kendini geliştirecek tüm konulara önem vererek ayrıntılara girmek ve öğrendikçe bunun tadına varmak çok güzel bir duygu. Sahnedeki aktifliğim sahne dışında da değişik sanat dalları ile ilgilenerek sürüyor. Öğrenerek ve yaşayarak mutlu oluyorum,

Çok teşekkürler sevgili Özlem.
Sevgili Hakan, ben de sana çok teşekkür ediyorum. Kendimi okurlarınıza derginiz kanalıyla tanıtmak çok hoştu. Herkese buradan sevgilerimi sunuyorum.

scroll to top