DOB. GEN.MÜD. BAŞ KOREOGRAFI MEHMET BALKAN

Mehmet-Balkan.jpg

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞ KOREOGRAFI  MEHMET BALKAN
Söyleşi : F. Hakan GÜRKAN
hakancello@hotmail.com

Yıllarca Avrupa’nın birçok ülkesinde dansçı ve direktör olarak çalıştınız ve büyük başarılara imza attınız. Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılan Uluslararası Bale Yarışması’nda “Dünya Üçüncülüğü” alarak Türkiye’ye bu alanda madalya kazandıran ilk sanatçı oldunuz. Sonradan 1986 yılında Belçika Kraliyet Balesinde baş dansçı iken koreografi çalışmalarınıza başladınız. Süreç içinde ortaya koyduğunuz eserlerle bale sanatının daha da zenginleştiğini ve ileriye gittiğini düşünüyoruz. Koreograf olma düşünceniz nasıl oluştu?
Çok naziksiniz. Gerçeği söylemek gerekirse ne böyle bir düşüncem oldu, ne de böyle bir hedef koydum kendime. Sadece bir tesadüf! Birden koreografi çalışmaları içinde buldum kendimi. Bir deneme çalışması olarak başladı her şey. Hala deniyorum.

Çok alçak gönüllüsünüz. 1994 yılında Japonya’da yapılan uluslararası koreografi yarışmasında “En İyi Koreografi” ödülünü aldınız. 2001 yılında “Dance Europe” adlı bale dergisi tarafından yılın en iyi beş bale direktöründen biri seçildiniz!
Denemeye devam! Her başarının üzerine bir taş koymak lazım diye düşünüyorum.

Mersin’de sahneye koyduğunuz eserleriniz oldukça ilgi gördü ve seyirci rekorları kırıldı. Mersin dışında da bu ilgiyi gördü mü eserleriniz?
Kesin bir fikrim yok bu konuda. Ancak arkadaşlarımın verdikleri bilgilere göre; Fındıkkıran Ankara’da, Don Kişot ve Kamelyalı Kadın İstanbul’da, Çağrı Samsunda, Bir Yaz Gecesi Rüyası İzmir’de kapalı gişe oynuyormuş! Bu çok sevindirici benim için. Her yaptığınız bale başarılı olacak diye bir kural yok. Ben elimden gelen gayreti gösteriyorum. Bazı kişiler beğenir, bazıları beğenmeyebilir. Yapılan iş her zaman eleştirilebilir. Bu tüm sanat eserleri için geçerlidir. Eğer sahnelenen eserlerimiz kapalı gişe oynuyorsa ne mutlu bize.

Modern dansta koreografi kadar dekor, kostüm ve ışık ta önemli. Bu konuda siz nasıl bir yol izliyorsunuz?
Modern dans benim nefes aldığım, her bakımdan yaratıcılığın öne çıktığı bir çalışma türü. Orada kuralları siz koyabiliyorsunuz. Klasik bale de ise bunun tam tersine kurallara uymazsanız sonuç çoğu zaman hüsran oluyor. O nedenle koreografiyi, ışığı, set ve kostümü tasarlayabileceğim özgün çalışmaları tercih ediyorum.

Eserlerinizin ve adınızın ülkemiz sınırlarını aştığını biliyoruz. Uzun yıllar Avrupa ülkelerinde çalıştınız. Geçtiğimiz sezonda da yurt dışı görevleriniz oldu mu yine? 2010 – 2011 sezonu içinde ufukta yurt dışı görevleri de var mı?
Dünyanın birçok önemli operasında hem dans etme, hem de eser koyma sansına sahip olduğum için mutluyum. Geçtiğimiz sezonda çalışmalarımın ağırlığı daha fazla Türkiye’de gerçekleşti. Biliyorsunuz halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Bale Baş Koreografı görevini sürdürmekteyim. Geçen sezonda yurt dışına pek zaman ayıramadım. Sadece Viyana Operası’nın davetlisi olarak Nisan ayında Avusturya’da çalıştım. Gelecek sezon için ise şu anda kesin bir şey söylemek için çok erken. Şu anda Türkiye’deki çalışmalarımı aksatmadan kendimi nasıl programlarım diye plan yapmaya çalışıyorum.

Geçmiş dönemde Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Müdürlük yaptınız. Yukarıda söylediğiniz gibi halen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün Baş Koreograflık görevini yürütüyorsunuz. Bu gibi görevler sanatsal çalışmalarınızı aksatıyor mu?
İdari konularda mümkün olduğunca görev almamaya çalışıyorum. Bu tür görevleri yaparken koreografi için zaman ayıramıyorsunuz. Bu da beni üzüyor. Bale salonu benim en mutlu olduğum yer.

Türk balesinin dünya üzerindeki yeri sizce nerededir?
Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk Balesi’nin şu andaki konumunun dansçısı, hocası, koreografı, idarecisiyle hiç bir ülkeden aşağı kalır yanı yok. Çok değerli insanlar yetiştirdi Türkiye. Ancak gelecekle ilgili kaygılarım var. Yeteri kadar genç dansçı yetişmiyor konservatuarlardan. Bu da Türk Balesi’nin geleceği konusunda kaygılandırıyor bizleri. Bu konuya çözüm getirilmesi gerekiyor.

Bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz size ve başarılarınızın devamını diliyoruz.
Ben teşekkür ediyorum size. Hem bu söyleşi için hem de AKOB dergisini Opera ve Bale dünyasına kazandırdığınız için. Kutluyorum sizleri ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

MEHMET BALKAN

Bale eğitimine sekiz yaşında Ankara Devlet Konservatuarında başlayan Mehmet Balkan sekiz yıl süre ile İngiliz ekolu temelinde piyano ve müzik eğitimi gördü. Assaf Massarer ve Alexander Prokofiev ile çalıştı.
17 yaşında Ankara Devlet Opera ve Bale’sine solist sanatçı olarak katıldı. Daha sonra İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin davetlisi olarak İstanbul’a gitti. Bilahare Londra Kraliyet Balesi Direktörü Dame Ninette de Valois’in davetiyle İngiltere’ye gitti.
1977 – Skopje’de (Üsküp – Makedonya) “Giselle” adlı balenin başrolünü oynadı.
1978 – Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılan Uluslararası Bale Yarışması’nda bronz madalya alarak“Dünya Üçüncüsü oldu. Türkiye’ye bu alanda madalya kazandıran ilk sanatçı oldu.
1979 – 80 Münih Operası Bale Direktörü Lynn Seymour tarafından davet edildi ve Münih Operası’nda solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Hannover Devlet Balesi’nin sürekli misafir sanatçısı olarak sözleşme imzaladı.
1980 – 83 Hannover Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalıştı.
1982 – Almanya’nın “ En Ünlü Yüz Kişi”si arasına seçildi.
1983 – 84 Bonn Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalıştı.
1984 – Belçika Kraliyet Balesi’nde baş dansçı olarak göreve başladı.
1986 – A.B.D turnesinde, Metropolitan Operası’nda Valery Panov’un “Sacre” adlı eseriyle çok büyük başarı kazandı.
İlk koreografi çalışmalarına Belçika Kraliyet Balesi’nde başladı.
1989 – Almanya’nın Hannover Devlet Balesi’nde başöğretmenlik ve koreograflık görevine başladı ve kısa sürede Hannover Devlet Balesi Bale Direktörlüğü görevine getirildi.
1994 – Japonya’da yapılan Uluslararası Koreografi yarışmasında “ En İyi Koreografi ” ödülünü aldı.
1999 – Antalya Devlet Opera ve Balesi Bale Baş Koreografı ve bilahare Kurum Müdürü oldu.
2001 – “Dance Europe” adlı bale dergisinde yılın en iyi beş bale direktöründen biri seçildi.
2002 – Portekiz Devlet Balesi direktörü oldu.
1999 yılına kadar kesintisiz yurt dışında çalışan sanatçı bu sürenin ilk on yılında dansçı olarak geri kalan bölümünde ise koreograf ve direktör olarak çalışmıştır. Avrupa’nın ve dünyanın başta gelen operalarından; Stuttgart, Köln, Berlin, Paris, Viyana, Hamburg, Roma, Amsterdam, Zürich, Basel, Verona, Londra, Glasgow, Minneapolis, New York, Tokyo, Pekin, Milano, Calgary ve Budapeşte’de misafir olarak sahneye çıkan sanatçının şu ana kadar altmışa yakın koreografisi vardır. Halen eserleri dünyanın birçok yerinde sergilenmektedir.
Portekiz Devlet Balesi Direktörlüğü görevinden sonra Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne getirilen sanatçı 2005 yılından itibaren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünde çalışmaktadır ve halen Baş Koreograflık görevini sürdürmektedir.

AKOB DERGİSİ 3. SAYI – SAYFA 6

scroll to top