EDİTÖRDEN MEKTUP – İHSAN TOKSÖZ

dergi.jpg

DERGİCİLİKTE 4. YILI DOLDURDUK.
BARDAĞIN ¾ DOLMUŞ GİBİ!
DAHA YAPACAKLARIMIZ VAR…

Sevgili üyelerimiz, okurlarımız, müziksever dostlarımız.
AKOB çok hızlı bir şekilde büyüyor. Akdeniz’de yeni ufuklara yelken açmak için gün sayıyoruz. Bu yaz tatil yapmıyoruz. Gelecek sezonun programlarını yapıyoruz.
Toplantılarımızda ileriye yönelik plan ve projelerimizi yaparken sık sık geriye dönüşler yapıyor ve bugüne kadar ne yapmak istedik, ne gerçekleştirdik irdeliyoruz. “Yıllık programlarımızda neler vardı, neler gerçekleşti, nasıl gerçekleşti, eksiklerimiz var mıydı, güçlüklerin üstesinden nasıl geldik, neleri, niçin gerçekleştiremedik?” özeleştirimizi yapıyor ve yeni yılın yol haritasını ona göre çiziyoruz (Gerçekleştiremediklerimizin tümü finansal nedenlerden ötürü!)…
2013/2014 sezonunu hem etkinlik hem de yayıncılıkta başarılı bir şekilde sonlandırdık.
Prof. Dr. Ali Uçan’ın “Atatürk ve Köy Enstitülerinde Müzik Eğitimi” adlı değerli çalışmasını ilk kitabımız olarak yayınladık. Bu konuda bir başucu kitabı olan bu eseri tüm araştırmacılara ve müzikseverlere bir AKOB armağanı olarak sunma fırsatını bize verdiği için sevgili hocamız Ali Uçan Bey’e müteşekkiriz.
AKOB Dergisi’ne gelince; geçtiğimiz dönemde dergimiz aldı başını uçtu, gitti… Cumhuriyetimizin 90. yılına ithafen çıkardığımız “Cumhuriyet Döneminde Çoksesli Müziğin Gelişiminden Kesitler Özel Sayısı” müzik camiasında oldukça ses getirdi ve övgüler aldı.
İleride de böyle tematik sayılar çıkartmamız için bir örnek oldu bizim için.
AKOB Dergisi artık belirli bir okur kitlesine ulaşıyor. Seçkin kitapçıların raflarında yer alıyor. Abonelerimiz artıyor. Mutlu oluyoruz. Türk sanat ve müzik ortamında gittikça artan ve baskıyla oluru aranan uygunsuz politikaların yaşandığı bir dönemde okur ve üyelerimizden gelen ilgi, ileriye yönelik umutlarımızı artırıyor.
Dergimizin son durumuna gelince; şöyle bir araştırdık, eski sayılarımızı karıştırdık ve bizleri çok sevindiren bir saptamayı sizlerle paylaşmak istiyorum:
Hazırlanmakta olan Eylül’de yayınlanacak 26. sayımızı da dahil edersek, 4,5 yılda kimler dergimize yazı yazmış diye şöyle bir baktık. Kimin kaçar kere yazdığı önemli değil, devamlı yazarlarımız var ama başlangıçtan bugüne kadar bir kez bile yazmış olsalar kaç yazarımız olmuş biliyor musunuz?
Tam 77 yazarımız olmuş bugüne kadar!
Mersin’de çıkan dergimize dışarıdan katkıda bulunanların sayısı da oldukça yüksek. Tam 37 yazar dergimize Mersin dışından yazıyor. Yurt dışından sürekli yazan yazarlarımız var. Bir diğer övüncümüz ise dergimize yeni yazarlar kazandırmamız.
Aşağıda AKOB’un ulusal ve uluslararası kimliğini oluşturan yazar takımımızın listesini bulacaksınız. Tüm yazarlarımıza, dergimize katkıda bulundukları, dergimizi değerli yazılarıyla zenginleştirdikleri için teşekkür ediyoruz.
Evet, AKOB Takımı sizlerin desteği ile yeni projeleriyle Akdeniz’e yelken açmak için gün sayıyor.
Bizi takip ediniz, etkinliklerimizde yanımızda olarak bizi onurlandırınız. Dergimizi okuyunuz, okutunuz, yeni aboneler bulunuz. Dergimizi dostlarınıza “hediye abone” yaparak bize yeni okurlar kazandırınız.
AKOB selamları üzerinize olsun, günleriniz sanat ve müzikle dolsun!
İhsan Toksöz
26.07.2014
AKOB YAZARLARI
Afşin Tol – Ahmet Say – Alexandra Ivanoff – Ali Kemal Şarman – Ali Tarlakazan – Arzu Etensel İldem, Prof. Dr. – A. Vahap Kokulu – Arzu Gürerk Sugüneş – Ayda Ünlüer – Aydın Karlıbel, Dr. – Aysun Güven – Aytaç Yalman – Aytuğ Ülgen – Barış Kerem Bahar – Bengü Yılmazer Hadra – Bill Newman – Bülent Bezdüz – Canan Maxton – Celal Soycan – Cengiz Kara – Cihat Aşkın – Coşkun Özdemir, Prof. Dr. – Demet Şaman Tarlakazan – Dırahşan Bulut – Ebru Nesli Laledemir – Engin Aktuğ – Emre Aracı – Erdem Çetin – Evin İlyasoğlu – Evrim Şahinkaya – Faik Burakgazi – Fazıl Hakan Gürkan – Fazıl Tütüner – Gülşah Uygur – Gottlieb Wallisch – Hakan Ali Toker – Hıfzı Topuz – Hikmet Sümer – İhsan Toksöz – İhsan Ünlüer, Dr. – İlhan Mimaroğlu – İlyas Halil – İnci Kut – Işıl Toksöz – Jale Gürkan Çınçınoğlu – Kaan Öztutgan – Mehmet Ali Sulutaş – Mehmet San – Meral Güneyman – Meriç Alkan / Ülker Arıkan – Muazzez İlmiye Çığ – Nabile Bal – Nihat Taner – Ogün Kaymak – Orçun Çadırcı, Dr. – Ömer Eğecioğlu – Özgür Cüce – Pervin Çakar – Remzi Buharalı – Selami Gedik – Selim Göncü – Selman Ada – Semihi Vural – Serkan Gürkan – Suna Tanaltay. – Süleyman Tarman, Prof. Dr. – Tarık Günersel – Tuba Özkan – Turan Ali Çağlar – Ünal Öziş, Em. Prof. Dr. – Yakup Kıvrak – Yunus Yönel – Zehra Sak Brody – Ziya Aykın – Zülüf Arslanoğlu / Kaan Öztutgan

scroll to top