EDİTÖRDEN MEKTUP – İHSAN TOKSÖZ

Ihsan-Toksoz-1.jpg

BİZİ TANIYINIZ!
Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği olarak Mersin’de çıkarttığımız dergimiz iki ayda bir yayınlanmakta ve şimdilik 1000 adet basılmaktadır. İstanbul dışında böyle bir derginin yayınlanması ve zaman içinde ulusal ve hatta uluslararası ölçekli bir dergi olmayı hedeflemesi, Türkiye’de bir ilk diye düşünüyoruz. Şayet “Anadolu’da ilk Opera “Madam Butterfly”, 1947 yılında ilk defa Mersin Halkevi’nde sahnelenmişse ve Anadolu’da ilk Opera Bale Dergisi “AKOB”, Mersin’de yayınlanmaya başlamışsa”, bu neden olmasın değil mi?
Başlangıçta yerel bir dergi düşüncesi ile şekillenen dergimizin artık ulusal bir dergi olarak bir boşluğu doldurduğu inancındayız. Tamamen amatör ve gönüllü olarak çalışan bir grup müziksever olarak bu maceraya atılırken AKOB Dergi’nin bizi nerelere kadar götürebileceği hakkında bir öngörümüz yoktu. İlk sayımızın çalışmaları sürecinde bu konuda yapılacak çok iş olduğuna inanmaya başladık. İlk sayımızın çıkışı adeta bir bebeğin zor şartlar altında doğumu gibi oldu. Yayıncılıkta 3. yılımızı geride bıraktık. Dergilerimiz ile birlikte bugüne kadar, ilki İdil Biret hakkında ve diğeri Portekizli piyanist Liszt’in Öğrencisinin Öğrencisi, Sequeira Costa hakkında, iki dilde, İngilizce ve Türkçe basılan iki adet ‘Özel Ek’ çıkarttık. Halen dergimizde de birçok yazımız bi-lingual yayınlanıyor.
Bu konuda en büyük güçlüğümüz sanat merkezi olan büyük şehirlerimize olan uzaklığımız . Günceli yakalayamıyoruz. Bu işi imece olarak görüp yurt içinden ve yurt dışından bize yazı ve haber gönderebilecek kimseleri ya tanımıyoruz ya da henüz kendilerine ulaşamadık.
Yeni üyelere ihtiyacımız var.
Kâr amacı gütmeyen bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak derneğimize yapılacak bağışların da önemi çok büyük. Halen bağış yapacak sponsorlara kapımız açık.
Dergimizi tamamen reklam gelirleri ile yaşatmaya ve dağıtmaya kararlıyız. Bu konuda şimdiye kadar bizlere destek olan yerel kişi ve kuruluşlara teşekkür borçluyuz. Ancak sayfalarımızı arttırmaya, içeriğimizi zenginleştirmeye ve tüm Türkiye’nin Opera/Bale ve Klasik Müzik Dergisi olmaya soyunduğumuzdan bu dergiyi büyütebilmemiz için ulusal (ve uluslararası) bazda kişi, kuruluş ve kurumlardan bağış ve reklam almaya ihtiyacımız var. Sizden dergimizi müziksever, sanatsever insanlarımıza tanıtmanızı ve bizleri doğru kişilere yönlendirmenizi rica ediyoruz.
Saygılarımızla, İhsan Toksöz – Dergi Editörü

scroll to top