KULÜBÜN SESİ YANKI BEKLİYOR

Ihsan-Toksoz-1.jpg

Mersin kent kültürüne katkıda bulunmak düşüncesi ile şekillenen dergimizin şu anda ikinci sayısını elinizde tutmaktasınız. Bu sayımızın içeriğini çok daha doyurucu bulacağınızdan eminiz.

Yazı çağrılarımıza yurt çapından ilk yanıt, genç yaşta yitirdiğimiz soprano Zehra Yıldız’ı anma yazısı ile Sayın Evin İlyasoğlu’ndan geldi. Sevgili Bülent Bezdüz ise bir şiiri ile katıldı aramıza. ADOB Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Sayın Erdoğan Davran ile yapılan söyleşimiz ise 2010-2011 sezonunun yeni atılımlara gebe olduğunu göstermesi açısından gelecek için umutlarımızı yeşertiyor.
Kentimizden de yazılar artıyor. MTSO – Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve MUMF – Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Faik Burakgazi ile yapılan festival hakkındaki söyleşimiz de Mersinimizde hiçbir zaman yitmeyen umutların devam edeceğinin bir müjdesi. Devlet Opera ve Balesi Eski Genel Müdürü ve MUMF Sanat Yönetmeni Sayın Remzi Buharalı’nın Mersinlilere hedef gösteren Model Şehir Mersin yazısında bahsettiği “…bu ünvana sahip olmanın risk ve sorumluluklarının ağırlığını birlikte taşımaya.” AKOB olarak hazır olduğumuzu da burada belirtmek isteriz. Sevgili Semihi Vural ise Nevit Kodallı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin kuruluşu hakkındaki yazısı ile yine tarihe bir not düşüyor. Dergimize katkıda bulunan tüm yazarlara candan teşekkür ediyoruz.
İlk sayımızın Mart ayında yayınlanmasından sonra, gerek kentlilerimizden, gerekse ulusal okurlarımızdan, çok olumlu tepkiler almış bulunuyoruz. Böyle bir derginin Mersin’de yayınlanması bizler için bir övünç kaynağı olmuştur. Bu hüviyeti ile Türkiye’de bir ilk olan dergimizi, zamanla yerelden ulusala taşımak amacındayız. Büyük bir boşluğu dolduracağına inandığımız bu çalışmamızın yaşatılabilmesi için destekçilere ihtiyacımız vardır.
Yerelden ulusala geçişimizde sayfa sayımızı da arttırmak istemekteyiz. Böylece giderek dergimizin içeriğinin daha da zenginleştirilmesi gündeme gelecektir. Bunun için profesyonel sanat ve müzik eleştirmenlerimizden, sanatçı ve yöneticilerden, müzikologlardan, dergimize yazı göndermelerini istemekteyiz. Yazarlarımızın bunu bir sanat ve kültür imecesi olarak görmelerini ve değerli yazılarıyla bizlere katkıda bulunmalarını diliyoruz. Şu anda dergimiz güçlüklerle 28 sayfa olarak ve 2 ayda bir yayınlanıyor. Bu nedenle yazıların (varsa görselleri ile) mümkünse 1-3 sayfa olmasını ve çok güncel etkinlik, haber ve yazıları zamanında yayınlayabilmemiz güç olacağından, yazarlarımızın bu konuya dikkat etmelerini rica ederiz. Gönderilen bazı yazılar gelecek sayılarımızda yayınlanmak üzere arşivimize alınacaktır ve bu konuda yazara da bilgi verilecektir.
Dergimiz ücretsiz olarak dağıtılmaktadır ve reklam gelirleri ile yaşayacaktır. Bu konuda Mersinlilerin yanı sıra Türkiye’deki sanatsever kişi, şirket ve kuruluşlardan, sanat ve müzik kuruluş ve vakıflarından, yayınevlerinden, CD/DVD yapımcılarından, enstrüman üretici ve satıcılarından, ilgili kamu kuruluşlarımızdan vb. dergimize reklam vererek ve etkinliklerimize sponsor olarak kentimizin sanat ve kültür yaşamına sürekli ve etkin bir biçimde katkıda bulunmalarını beklemekteyiz. Web sitemiz yapım aşamasındadır. Web sitemiz için de Logo ve ‘Banner’ reklamlarına ihtiyacımız vardır.
En iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Akdeniz Opera ve Bale Kulübü, etkinlikleri ve AKOB Dergisi ile halkımızın sanat eğitimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Sanatı ıskalayan toplumlar çağdaşlaşamaz. Sayın Fazıl Tütüner’in saptaması doğrudur. Mersinliler sanatı seviyor, anlıyor ve destekliyor. Kentlimizin AKOB etkinliklerine her zaman yoğun katılımı bizleri yüreklendirecek ve daha güzel projelerle karşılarına çıkma fırsatı verecektir.
Bu yazımız samimi bir çağrıdır. En iyi şekilde karşılık bulacağına inancımız tamdır.
Sevgiyle kalınız. Yaşamınız müzik ve sanat dolu olsun.
AKOB 2.SAYI SAYFA2

scroll to top