MDOB 2018-2019 SEZONUNU “SAHNEDEN YANSIMALAR” ETKİNLİĞİ İLE AÇTI

014.jpg

Dırahşan Bulut

Mersin Devlet Opera ve Balesi; 27’inci senesinde bir kez daha “Perde” diyerek, sanatı ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturdu.

2 Ekim’de MDOB, 2018-2019 Sanat Sezonu açılışında opera ve balenin başyapıtlarından oluşan eserlerden derlenen programı ile izleyicilerden tam not aldı. Genellikle açılışlarda, özel günlerde yapılan konser ve etkinliklerde daha özel seçkilere yer verilir. Örneğin, aryalar, napolitenler, türküler bir araya getirilerek harmanlanır. Bu sezon açılışında ise; gerek solistlerin, gerekse koristlerin seslendirdiği, dansçıların dans ettiği, klasiklerden seçilen, hem çok bilinen, hem de zor olan eserlere yer verilmişti. Ayrıca dekor, kostüm ve görsel tasarımla da sahnenin coşkusu sanatseverlerle buluşarak, şahane bir sinerji oluşmuştu.

4 Ekim akşamı, Sahneden Yansımalar” Mersin Üniversitesi Amfitiyatrosu’nda ücretsiz ve halka açık olarak tekrarlandı. Böyle bir açık hava konser alanı olduğunu bize hatırlatan, muhteşem ambiyansı ile bu konserin sunulmasını sağlayan Mersin Üniversitesi Rektörlüğü ,Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü ve kendileri ile işbirliği yapan Mersin Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Bengi İspir Özdülger’i, gönülden kutluyorum.

Ayakta alkışlanan her iki gecede de, bilinen bir deyimle kulaklarımızın ve gözlerimizin pası silindi. Emeği geçen; Orkestra şefi: Serdar Yalçın
Rejisör: Kenan Korbek,
Koreografi: Serbülent Biçer, Kürşat Kılıç
Işık: Tarı Deniz
Solistler: Bengi İspir Özdülger, Işıl Azaz (Soprano), Funda Uyanık (Soprano), Gülden Vurandemir (Mezzo Soprano), Bülent Bezdüz (Tenor), Hakan Bölükbaşı (Tenor), Andre Yevtushenko (Bariton), Hasan Berk (Bas), Kıvanç Uğraşbul (Bas).
Bale Solistleri: Burak Serkan Cebeci, Polen Gezmiş, Tutku Barın Tümen, Tugay Ak, Ketevan Chkhikvadze
MDOB Orkestra, Koro ve Bale, sanatçılarını alkışlıyorum.

Ayrıca, bariton Faik Mansuroğlu’nun 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda İngiliz Kraliyet Operası Jette Parker Genç Sanatçılar Programı Özel Ödülü’nü kazanmasından dolayı bir Mersinli olarak gurur duyduk.
Yeni sezonun hayırlı olmasını diliyorum ve yazımı MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni’nin şu sözleriyle bitiriyorum; “Biz Sanatçıların amacı, hayata dair ne varsa zihnimizde ayna tutup yansıtmaktır siz sanatseverlere… Avuçlarınız çarparken birbirine coşkuyla ve bizler eğilirken karşınızda saygıyla… Gelin paylaşalım hayatın akışını, paylaşalım sanatı ”

scroll to top