MERSİN’DE UNUTULMAYACAK BİR MÜZİK ŞÖLENİ

Akademik-Orkestra-Konseri-14-Nisan-2014-1.jpg

14 Nisan Pazartesi akşamı tüm donanımlarıyla gerçek bir konser salonu olarak yeniden düzenlenen MEÜ Yenişehir kampüsündeki Devlet Konservatuvarı Konser Salonu’nda Akademik Oda Orkestrası’nın konserine gittik.
İlk yarıda bestecimiz Yalçın Tura’nın Viyolonsel Konçertosu’nun dünya prömiyeri vardı. Şef Burak Tüzün yönetimindeki orkestra ve solistimiz Viyolonsel sanatçısı Münif Akalın performanslarıyla herkesi büyüledi. Yanı başımızdaki bu alçakgönüllü sanatçının nasıl bir dünya starına dönüştüğünü gördük. Orkestra da harikaydı. Performansı bittiğinde sahneye gelen Yalçın Tura ile hep birlikte seyircileri selamlarlarken bu mutlu gecenin hiç bitmemesini istedik. Bestecimizin Mersin’de dünya prömiyeri yapılan bu güzel eserinin tüm yurtta ve dünyada orkestralar tarafından da çalınmasını diliyoruz.
Öncelikli eğitim görevlerinin yanı sıra artık Akademik Oda Orkestrası üyeleri ve değerli solistlerinin tüm yurtta daha fazla konser yapabilmeleri için kendilerini programlamaları ve dünyaya açılmaları gerekiyor. ODAMER bir eğitim ve performans merkezi olarak her türlü övgüyü hak ediyor.
Kendisini kutlamak için kulise gittiğimde Yalçın Tura ‘da Akalın’ı tebrike gelmişti. Konser Tura’ya 80. Yaş günü kutlama armağanıydı. Bestecimize daha birçok besteye imza atacak nice sağlıklı yıllar diliyoruz.
Konserin ikinci yarısında ise Prokofiev’in Viyolonsel Konçertantı’nı seslendirdi Münif Akalın. Bestecinin en zor eserlerinden biri olan bu eseri de başarıyla sunan Akalın ve Akademik Orkestra konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.
Bize bu konser salonunu armağan eden başta rektörümüz Prof. Dr. Süha Aydın olmak üzere, konservatuvar müdürümüz sevgili Selahattin Yunkuş ve diğer tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürler…
Ve teşekkürler değerli solistimiz Münif Akalın ve orkestra sanatçılarımız; bize bu harika müzik şölenini yaşattığınız için…
Mersin, yeni adıyla Nevit Kodallı Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yeni ve muhteşem bir eğitim yuvası ve harika bir performans merkezi kazandı. Sanatçılarımız burada sahne almanın mutluluğunu yaşıyorlar. MEÜ Devlet Konservatuarı artık kente indi. Bundan en fazla kazançlı çıkan Mersinli müzikseverler oldu.
Gelecekteki etkinlikleri iple çekiyoruz…

İhsan Toksöz  – toksoz.akob@gmail.com

scroll to top